Music Competition 音樂比賽

PHOTOS 相片: Outstanding Examination Result

2018 日本PIARA 浜松音樂大賽

Rachel Cheng (Class Grade 6 – Piano) (2nd- Runner)

Joy Lo (Elementary Class – Piano) (2nd – Runner)

Harriet Cheung (Preparatory Class – Harp) (2nd- Runner)

Kristite Ho (Preparatory Class – Piano) (2nd – Runner)

2017 Hong Kong Youth Professional Music Competition 

Danielle Leung (Grade 6 -8 Class – Piano)  (Champion)

Bell Ho (Grade.6-8 Class – Piano)  (1st runner)

2017 World Academy Dance & Music Open championship 

Ethan Cheng (Grade 8 – Piano) (Champion)

Cheuk Yiu (Grade 5 – Piano )  (1st runner)

Yaness Sin (Grade 3 – Piano)  (1st runner)

2017 Hong Kong Asia Music Competition 

Ethan Cheng (Grade 8 – Piano & Flute) (Champion)

Check Yiu (Grade 5 – Piano) (1st runner)

Kyle Cheng (Grade 2 – Piano) (Champion)

Kee Man (Grade 2 – Piano)  (1st runner)

Natalie Chu (Beginner- Piano)  (1st runner)

The Asia Pacific Outstanding Youth Piano Competition 

Natalie Chu  (John Thompson Book 2- Piano)  (1st runner)

Rachel Cheng (Grade 5- Piano) – Champion

2016

The 21 St. Cecile International Music Competition 2016 

Danielle Leung (Grade 5 – Piano) (1st-runner)

Lok Yee Chan (Grade 1 – Piano) (1-st runner)

香港校際音樂節 68th HK School Music Festival 

Yee Ho (Grade 6 – Piano Class) (1st runner)

Cheuk Yiu (Grade 4 – Piano Class)  (Champion)

Wai Ching (Grade 4 – Piano Class)  (2nd runner)

Rachel Cheng (Grade 4 – Piano Class)  (1st runner)

Craig Chan (Grade 2 – Piano Class)  (Champion)

2016 Hong Kong International Woodwind Competition

Ethan Cheng 長笛(八級組)獨奏組別  å† è»

Anna Lam 長笛(七級組)獨奏組別 冠軍

Sin Wing 長笛(二級組)獨奏組別  å† è»

2016 Hong Kong International Piano Competition

Jeff Ki G.7 – 1st runner up

Rachel Cheng G.4 – 2nd runner up

香港校際音樂節 67th HK School Music Festival

Pak Ho – Grade 8 – 1st runner up

Tak Ching – Grade 7 – 2nd runner up

Belle Ho – Grade 5 – 2nd runner up

Ying – Grade 4 – Champion

Wai Ching – Grade 3 – 2nd runner up

Rachel Cheng – Grade 3 – 2nd runner up

2015 Hong Kong Youth Music Competition 

HO King 演奏級組 Performer’s Certificate Level – 2nd runner up

2015 Hong Kong Music Open Competition 

Adam Yeung Beginner Class – 1st runner

Wing Yan G.2 – Champion

Chin To G.6 – Champion

Ying G.6 – 1st runner

2015 Hong Kong Asia Pacific Youth Piano Competition 

HO KING  Group – Diploma 文憑演奏級組 – 1 st runner up

Rachel Cheng Group –  ABRSM G.4 – 4th Place

2015 HK Children Music Competition

Cheng Rachel – Intermediate Level Piano – 2nd runner up

2015 國際青少年文化藝術節

Chin To Class – ABRSM G.6  – 1st runner up

Alfa Cheung – Primary P.5-6 – Champion

Rachel Cheng – ABRSM G.4 – 1st runner up

The 6th HK Outstanding Teenager Open Piano Competition 

Rachel Cheng – Group Grade 4 – Champion

Craig Chan – Group Grade 2 – Champion

香港校際音樂節 66th HK School Music Festival

Lok Cheung Grade 7 – 1runner up

Lok Ching Grade 6 – Champion

Chin To – Grade 4 – 2nd runner up

Alfa Cheung Grade 4 – 2nd runner up

Cheuck Yiu Grade 2 – 1st runner up

2014 Hong Kong Asia Music Competition 

Andy Ng Group P.5-6 – Champion

Belle Ho  Group P.3 -P.4 – Champion

Cheuk Yiu Group P.1-P.2 – Champion

Miffy Wong Group P.1-2 – Champion

Outstanding Examination

PHOTOS 相片: Outstanding Examination Result

文憑考試 Diploma Examination 

2017

Alexie Chan – Piano (LTCL with distinction)

Tweety Lau – Piano (LTCL)

Thomas Chu – Piano (DipABRSM with distinction)

Mandy Li – Piano (ATCL)

Daisy Lau – Flute (DipABRSM)

Sarah Chan – Flute (ATCL)

 

2016

Bill Wong – Piano (LTCL)

Ying Chan – Piano (DipABRSM)

Jason Lee – Piano (ATCL with distinction)

Jason Lee – Theory (AMusTCL)

Vivian Au – Piano (DipABRSM)

 

2015

Alexie Chan – Piano (ATCL with distinction)

Ying Chong – Piano (ATCL)

Eric Wong – Flute (ATCL)

Johnny Li – Theory (AMusTCL)

 

2014

Johnny Li – Piano (LTCL)

Erica Chan – Piano (ATCL)

Samson Au – Flute (ATCL)

 

2013

Billy Wong – Piano (ATCL)

Ching Yip – Piano (DipABRSM)

Ching Yip – Piano (ATCL with distinction)

 

2012

Joyce Wong – Piano (DipABRSM)

Henry Kwok – Piano (DipABRSM)

Cathy Wong – Flute (ATCL)

 

2017

Jeremy Lai – Grade 5 Theory (Pass with Distinction)

Ng Cheuk Him – Grade 5 Theory (Pass with Distinction)

Danielle Leung – Grade 5 Theory (Pass with Merit)

Sum Cheung – Grade 5 Theory (Pass with Merit)

Rachel Cheng – Grade 5 Theory (Pass with Merit)

Yau Chung Chan – Grade 8 Flute (Pass with Merit)

Matthew Yung – Grade 6 Clarinet (Pass with Merit)

Mark Ip – Grade 5 Clarinet (Pass with Distinction)

Lok Lau – Grade 8 Piano (Pass with Distinction)

Tsz Wai Lau – Grade 6 Harp (Pass with Distinction) Lever Harp

Chow Chi Wing – Grade 6 Flute (Pass with Distinction)

Sunny Kwok – Grade 6 Piano (Pass with Merit)

Jamie Yung – Grade 6 Piano (Pass with Distinction)

Yiu Lam – Grade 5 Piano (Pass with Merit)

Chan Pak Ting – Grade 6 Piano (Pass with Merit)

Nadia Lam – Grade 4 Piano (Pass with Merit)

Chan Wing Yan – Grade 4 Piano (Pass with Distinction)

Lo Yin Yan – Grade 3 Harp (Pass with Merit) Lever Harp

Chak Wai Wing – Grade 3 Flute (Pass with Distinction)

Victoria Chan – Grade 5 Flute (Pass with Merit)

Joyce Fung – Grade 4 Flute (Pass with Merit)

Nicole Chan – Grade 4 Flute (Pass with Merit)

Sammie Wong – Grade 4 Flute (Pass with Distinction)

Evelyn Tam – Grade 2 Piano (Pass with Distinction)

Ng Yi Ching – Grade 2 Piano (Pass with Distinction)

Chan Shing Him – Grade 2 Flute (Pass with  Distinction)

 

2016

Ming Lau – Grade 8 Piano (Distinction)

Mandy Li – Grade 8 Piano (Distinction)

Jason Lee – Grade 8 Piano (Distinction)

Criag Chan – Grade 5 Piano (Distinction)

Wing Yan Chan – Grade 2 Piano (Distinction)

Anna Leung – Grade 7 Flute (Merit)

Danielle Leung – Grade 5 Piano (Merit)

Lok Ching – Grade 8 Piano (Merit)

Jeffery Chan – Grade 8 Piano (Merit)

Sin Wing – Grade 2 Piano  (Pass with Merit)

Sammie Wong – Grade 2 Flute (Pass with Merit)